Poznaj od czego zależy cena instalacji systemu nawadniania

Od czego zależy cena instalacji systemu nawadniania?

Po pierwsze od parametrów źródła wody – nie jest to nic innego jak nasze ciśnienie i przepływ wody w kranie czy też w innym ujęciu wody z którego będziemy ją czerpać do zasilania systemu nawadniania.

   Ciśnienie

Jest to siła wywierana przez wodę na daną powierzchnię. Zmierzymy ją za pomocą manometru lub możemy poprosić o pomoc profesjonalnego wykonawcę.
Minimalne ciśnienie powinno mieć powyżej 2,5 bar. Od niego zależy czy zainstalowany zraszacz będzie miał siłę się wysunąć. Na jednej sekcji instalowanych jest wiele zraszaczy – od 1 do 20, dlatego nasze cieśninie musi być na tyle duże aby system nawadniania działał sprawnie.
Jeśli ciśnienie przekracza 5 bar, należy zastosować reduktor lub używać do tego rur które są przystosowane do pracy na większym ciśnieniu.

  Przepływ

Jest to ilość wody, jaka jest wstanie przepłynąć rzez rurę. Możemy go znaleźć na rachunku za wodę, lub określić samodzielnie używając kranu położonego najbliżej wodomierza.
Od przepływu zależy odległość na jaką będzie lał zraszacz.
Te dwa parametry są bardzo istotne na etapie projektowania systemu nawadniania, gdyż trzeba ustalić taką ilość zraszaczy w danej sekcji, aby wszystkie wysuwały się i podlewały na zaplanowanym terenie.
To jest głównym wyznacznikiem ceny systemu nawadniającego – im gorsze ciśnienie i mniejszy przepływ wody, tym więcej sekcji trzeba zainstalować co sprawia że cena rośnie.

   Trawnik

Kolejnym parametrem od którego zależny nasza cena jest kształt trawnika na którym instalujemy system nawadniania. Inny koszt będzie przy trawniku w kształcie kwadratu – np. 5 x5  m2 =25 m2, a zupełnie inny przy trawniku w kształcie prostokąta – np. 2 x 7.5 =25m2, pomimo iż obydwa mają taka sama powierzchnię użytkową.
Skąd taka różnica? – wyjaśnimy na podstawie poniższych rysunków:

rozmieszczenie zraszaczy w ogrodzierozmieszczenie zraszaczy w ogrodzie

Jak widać przy trawniku w kształcie kwadratu wystarczy założenie tylko np. 4 zraszaczy, aby prawidłowo podlewały powierzchnię, natomiast przy prostokątnym tych zraszaczy musimy zainstalować aż 6 zraszaczy. Sprawa się dodatkowo komplikuje gdy mamy nierównomierną przestrzeń do podlania.
Cena uzależniona jest również od materiałów których używamy do instalacji systemu nawadniania tj. sterowniki, zraszacze, linie kropkujące, czujniki deszczu itp. Jeśli wybierzemy mniej znanych producentów, cena będzie niższa, ale nie dają one gwarancji sprawnego funkcjonowania systemu nawadniania w ogrodzie.
Przy takiej inwestycji, która wykonujemy na lata, warto wybrać znane i solidne marki aby uniknąć późniejszych problemów podczas użytkowania.

Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji na temat ceny sytemu nawadniania zapraszamy do kontaktu : 505 297 175

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz