System nawadniania ogrodu – w pytaniach i odpowiedziach

Kiedy podlewać trawnik?

-najlepszą porą do podlewania trawnika jest wczesny ranek. Dlaczego – ziemia przez noc straci swoją temperaturę, co sprawia że jest mniejsze parowanie wody. Jeśli podlewanie skończy się o 3-4 rano, to do momentu nagrzania się gleby trawnik pobierze tyle wody ile będzie potrzebował.

Jak długo podlewać trawnik?

-wszystko jest uzależnione od przepuszczalności gleby – korzenie trawy mają od 10-15 cm, i na taką głębokość gleba powinna nasiąknąć wodą. Są dwa sposoby podlewania: 1 – długo ale co 2-3 dni, lub krótko – codziennie. Wszystko jest oczywiście uzależnione od pogody i rozmieszczenia zraszaczy – poprawnie jest, gdy zraszacze zachodzą na siebie w 100%, jeśli tak nie jest czas podlewania automatycznie się wydłuża.

Czy system nawadniania w ogrodzie jest automatyczny?

-tak, obecnie zainstalowane sterowniki pozwalają na wyjazd na wakacje bez obawy że trawnik nie będzie podlewany – system włączy się automatycznie, bez względu na to czy jesteśmy w domu, czy nas nie ma. Ponadto najnowsze sterowniki mają wbudowane Wi-Fi, które umożliwiają zdalne sterowanie z dowolnego miejsca.

Czy system nawadniania często się psuje?

-nie, bardzo rzadko, a jeśli jest regularnie serwisowany praktycznie w ogóle.

Czy można założyć system nawadniania na istniejącym ogrodzie?

-tak, i to bez szkody dla istniejącego trawnika czy roślin na rabatach. Na trawniku robimy wykop średnicy 10-15cm, w którym instalujemy nawadnianie, następnie jest zasypywany i robione są w tym miejscu dosiewki, lub układana jest ściągnięta z trawnika darń.

Co jest potrzebne do założenia systemu nawadniania

-do założenia systemu nawadniania potrzebujemy wydajności źródła wody: ciśnienie – BAR i przepływ podany w m3 lub w galonach. Na tej podstawie określamy czy jest potrzeba założenia pompy, która będzie podbijała ciśnienie źródła wody oraz planu działki z wytyczonymi granicami posesji –  ścieżkami i podjazdem, naniesionym budynkiem, lokalizacje źródła wody oraz zarys rabat i powierzchni trawnika.

Masz więcej pytań? zapraszamy do rozmowy telefonicznej –  505 297 175