DBANIE O TRAWNIK PODCZAS UPAŁÓW
Jak zadbać o trawnik, by był bardziej zielony niż u sąsiada? Poniżej zamieszczamy kilka porad i trików by w pełni upalnego lata nasz zielony dywan cieszył oko swoją doskonałą kondycją.
KOSZENIE
Kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka a słońce nieustannie praży, trawnik rośnie wolniej. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest regularne przycinanie darni. Systematyczność w koszeniu sprawi, że źdźbła trawy nie zakwitną, trawa nie wytworzy nasion i nie zacznie zasychać. Dzięki temu unikniemy powstawaniu na naszym trawniku suchych placków.
– Na jaką wysokość kosimy trawnik?
Zazwyczaj idealną wysokością cięcia darni są 2,5-3 centymetry. Pamiętajmy aby tego zabiegu pielęgnacyjnego nie wykonywać krócej ponieważ trawa będzie bardziej podatna na wysuszanie i tracenie składników odżywczych.
W upalny dzień zaleca się podniesienie poziomu kosiarki o 1 oczko (ok 1 cm). Dzięki cięciu na wysokości 4 centymetrów trawnik łatwiej zachowa wodę i będzie mniej narażony na wysychanie.
PODLEWANIE
– Jak podlewać trawnik w upał by go nie „poparzyć” ? Czy w upalne dni można podlewać trawnik?
Oczywiście! Można i trzeba podlewać trawnik w gorące dni, jednak gdy będziemy to robić w ciągu dnia stracimy dużo więcej wody – parowanie jest 70% mocniejsze w porównaniu do chłodniejszych dni i godzin porannych. Zaleca się więc podlewanie trawnika wczesnym rankiem – dlaczego? rankiem gleba jest wychłodzona po nocy, wieczorem natomiast nagrzana po całym dniu i bardziej paruje.
– Jakiej ilości wody potrzeba do dobrego podlania trawnika w gorące dni?
Trawa potrzebuje minimum 5 litrów wody na m². Podlewamy obficie by woda dotarła do systemu korzeniowego. Podlewamy ręcznie – tzw zalewamy trawę, zraszamy za pomocą przenośnych spryskiwaczy lub uruchamiamy nasz system nawadniania – reguła 1 – pozwalamy aby gleba ‚ napiła się wody – niby proste a ciągle słyszymy te same pytania 😉
NAWOŻENIE
Pamiętamy o regularnym dostarczaniu składników odżywczych i minerałów . W czasie upalnego lata polecamy stosowanie nawozów o długotrwałym działaniu! i w nie przesadzonych dawkach. Często chcemy mieć efekt na już – sypiemy nawóz a po paru dniach telefon – co się dzieje z moim trawnikiem – żółknie! a własnie to – nawóz spalił trawę. Co wtedy – szybko przelewamy trawnik i przez najbliższe 3-4 podlewamy do częściej niż zazwyczaj – trzeba ‚wypłukać’ nawóz który pod wpływem wysokiej temperatury zadziała zbyt intensywnie.
Ważna uwaga! – ostatnie nawożenie przed zimą- około sierpnia- wykonać nawozem bez dodatku Azotu. Trawa dzięki temu będzie mogła spokojnie zaadoptować się do niskich, zimowych temperatur.
Drogi czytelniku – jeśli masz pytania odnośnie pielęgnacji trawnika czy doboru odpowiedniego nawozu zapraszamy do kontaktu: 505297175 😉